تناسب و هارمونی در طرح‌های گل منبت‌ ام‌دی‌اف گروه فراچوب

هارمونی در معماری

 ارتباط هارمونی در موسیقی، طبیعت و انسان

معماری داخلی خلق یک فضای زیبا و کارآمد است که توسط یک طراح داخلی و بر اساس اصول تخصصی و حس زیبایی‌شناسی طراحی می‌شود و به نوعی با ایجاد تناسب و سازش بین اجزای داخلی ساختمان به مخاطب احساس هویت و آرامش می‌دهد. معماران داخلی به دنبال ایجاد هارمونی بین اجزای داخلی ساختمان هستند. هرچه هامورنی و هماهنگی بین اجزا، رنگ و تزیینات داخلی بیش‌تر باشد احساسات بهتر و زیباتری در انسان برانگیخته می‌شود.

هارمونی و هماهنگی عناصر طبیعت به انسان آرامش می‌دهد. به صدای پرندگان در طبیعت گوش کنید. این هارمونی را بعضی اوقات بین صدای پرندگان و طبیعت احساس می‌کنید. مانند یک آهنگساز که باید اصول و قواعد علم هارمونی را بداند تا نت‌ها را در کنار هم به‌درستی انتخاب کرده و از ترکیب ملودی‌ها آهنگی با هارمونی مناسب و تاثیرگذار بسازد.

محققین بر تاثیر هارمونی بر مغز انسان تحقیق کرده‌اند و متوجه شده‌اند که اصوات و اشکال هارمونیک موجب بهبود عملکرد مغز شده و برای افرادی که دارای استرس هستند مفید است.

هارمونی معماری داخلی

اکنون می‌خواهیم بدانیم که در طراحی داخلی چگونه اصول و قواعد هارمونی به کمک یک طراح داخلی می‌آید؟ در طراحی داخلی ساختمان نقش معمار در ایجاد هارمونی بین اجزای قطعات داخل آن بسیار حائز اهمیت است. یک معمار باید تصمیم بگیرد که با توجه به اتاق‌ها و نوع ساختمان از چه ابزار و وسایلی استفاده نماید تا زیبایی و هماهنگی خاصی به فضای داخلی ببخشد. همانطور که ما از شنیدن صدای طبیعت و قطعه موسیقیایی که دارای هارمونی و هماهنگی است، احساس شگفتی می‌کنیم و از آن آرامش می‌گیریم ، با دیدن فضایی که این هماهنگی بین اجزای آن رعایت شده و عناصر رنگ و تزیینات داخلی به درستی انتخاب شده‌اند احساس آرامش کرده و قائدتاً خالق آن طرح را تحسین می‌نماییم.

یک معمار داخلی با توجه به دانش خود دست به طراحی و انتخاب می‌زند. فضا را می‌بیند و اجزاء را کنار هم قرار می‌دهد و با قرارگیری مجموعه‌ای از قطعات، روح زندگی به فضای داخل ساختمان می‌دهد. ممکن است در اثر فضا‌سازی او محیط منزل مدرن یا سنتی، لوکس یا ساده به نظر برسد. مانند یک قطعه موسیقی که با توجه به قرار گیری ملودی‌ها در یک هارمونی خاص احساسی خاص به شنونده منتقل می‌شود.

همه‌ی اینها را گفتیم تا یادآوری نماییم که نقش معماران در طراحی فضاهای داخلی ساختمان کم‌اهمیت نبوده بلکه بسیار دارای اهمیت است. یک دکوراتور داخلی می‌تواند با انتخاب درست اجزاء، چیدمان صحیح و بهره‌گیری از هوش و خلاقیت ذاتی خود جلوه و نمای خاص به فضا دهد که پاسخگوی حس زیبایی شناختی و آرامش مخاطب باشد.

 

تناسب و هارمونی در طرح‌های گل منبت‌ ام‌دی‌اف گروه فراچوب

اگر منظور از هارمونی توجه به خصوصیات قطعات و حدفاصل بین‌شان و توانایی پیوندشان با یکدیگر باشد و دانشی که بتواند اتصالات بین اجزاء را به درستی برقرار نماید را علم هارمونی بگوییم، بنابراین نحوه‌ی طراحی گل‌منبت‌ها و شیوه‌ی ترکیب‌ آنها با یکدیگر و توجه به حد‌فاصل آنها به‌طوری که زیبایی خود را نشان دهند بستگی به دانش هارمونی طراح گل‌منبت‌ها در زمان طراحی دارد. گروه فراچوب با بهره‌گیری از طراحان ایتالیایی توانسته است گل‌منبت‌های ام‌دی‌اف زیبایی را تولید و عرضه نماید که ویژگی هارمونیک در همه‌ گل‌ها قابل مشاهده است. گل‌های آن دارای همه‌ی ویژگی‌های اثر هارمونیک می‌باشد و در عین تقارن و نظم، زیبایی و تنوع در آن دیده می‌شود. تناسب و قرینه‌سازی گل‌منبت‌های گروه فراچوب مانند هارمونی موزون یک اثر هنری است که نظم و هماهنگی دارد و در مقابل چشمان بیننده اشکالی منظم، خلاقانه و غیر تکراری دیده خواهد شد. در حقیقت ویژگی منحصر به فرد گل‌منبت‌های فراچوب نظم و تقارن در کنار تنوع طرح‌ها و چینش آنها در کنار هم است که بیان کننده‌ی هنر دست است نه یک اثر بی‌روح ماشینی.

هارمونی رنگ در محصولات گل‌منبت گروه فراچوب

طراح داخلی با توجه به سلیقه‌ی کارفرمایی که علاقه‌مند به سبک کلاسیک است می‌تواند به شکلی از گل‌منبت‌های ام‌دی‌اف ورقکاری شده استفاده نماید که تلفیقی از طرح‌های کلاسیک ایتالیایی باشد و نیز به شیوه‌ی نوین ورق‌کاری شده است. ورق‌کاری سرگل‌ها شیوه‌ی خاص گل‌منبت‌های فراچوب است که به فضای داخلی جلوه‌ای از زیبایی و جلال می‌دهد اما در عین‌حال سادگی خاصی خواهد داشت که مخاطب را در دنیای شلوغ امروزی، به تجربه‌ی حس آرامش دعوت می‌کند.

ویژگی‌های طرح‌های گل‌منبت‌ ام‌دی‌اف گروه فراچوب:

  • هماهنگی بین طرح‌ها و اشکال با حفظ تناسب بین اجزا و فاصله‌ها

  • نظم و تقارن بین طرح‌ها ضمن توجه به طبیعی بودن طرح گل‌منبت‌ که تداعی کننده‌ی کار دست می‌باشد

  • الهام‌گرفته شده از سبک کلاسیک ایتالیایی

  • توجه به اندازه و فاصله‌ی بین گل‌ها در طرح

  • ظرافت در اشکال و گل‌ها

  • طراحی اشکال مثلثی مناسب برای فضای کنج و کناره

  • طراحی اشکال مربعی و مستطیلی متناسب برای قاب دیوار، قاب آینه و تزیینات داخلی

  • تداعی کننده‌ی زندگی اشرافی و تجملاتی با بهره‌گیری از ورق طلا و نقره

  • تداعی کننده‌ی حس زیبایی طبیعت با استفاده از گل‌منبت‌های رنگ چوب و طبیعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *